| Nejkrvelačnější bestie na světě.

Aktualizace: 3. srp 2020

Rovnou k věci.


Čísla jsou opravdu alarmující a dechberoucí. Z mnoha celosvětových studií a průzkumů vyplývá, že žralok má na svědomí zhruba 12 obětí ročně. Ano, čtete správně 12 obětí! Je potřeba ihned přestat tato varovná čísla ignorovat a tolerovat.


Musíme s tím krve prolíváním přestat a se žraloky jednou pro vždy skoncovat!


| Tak a teď vážně.


Už je vám asi jasné, že žralok ta bestie nebude. Bohužel už nepůjde o ironii a zanedbatelná čísla, i když bych si opravdu z celého srdce přál, aby to nebyla pravda. Nedaří se mi najít slova, která by dostatečně vystihla katastrofu, jaké se každý den dopouštíme.


Rukou člověka jsou každou vteřinu zabiti tři žraloci. To nezní až tak strašně, že? Pojďme si tedy trochu oprášit násobilku.


Každou minutu to máme „úctyhodných“ 180 žraloků. No a s hodinou jdeme do tisíců, konkrétně pak 10 800 žraloků! Každou jednu hodinu! To dělá necelých 260 000 za pouhopouhý den a 95 000 000 ročně!


Možná tomu, stejně jako já, když jsem si to poprvé spočítal a začal údaje ověřovat, nemůžete nebo nechcete uvěřit. Každý zdroj se trochu liší, ale suma sumárum se většinou dostanete na 100 000 000, některé zdroje uvádí 75 miliónů, některé však až 150 miliónů.

Každopádně to číslo je absolutně šílené a jen těžko uvěřitelné, zkuste si to ale představit.


Moc to nejde co? Mě to taky nešlo…


Trochu vám to usnadním pomocí této přehledné a stručné infografiky. Buďte trpěliví a chvilku scrolujte. 🙂


Taky jste si prvně mysleli, že se vám sekla obrazovka? To asi mluví za vše… Představu bychom tady měli. Taky se to ve vás tak vaří? Proč se to ksakru děje?!


Bohužel důvod je stejně šílený a absurdní jako čísla uvedená výše. Povím vám to, ač už to možná díky fotce tušíte. Je to z drtivé většiny kvůli pouhým ploutvým a následné žraločí polévce, jakožto finálního produktu.


Zdroj >>

Žraloci jsou loveni bohužel i nechtěně, kdy při rybolovu tvoří nezřídka až 20 % z celého úlovku.


| A teď přichází „třešnička“ na dortu. Držte si klobouky.


Ve zhruba 95 % je žralok po odříznutí ploutve odhozen zpět do moře, kde následkem toho umírá. Jak by se vám líbilo, kdyby vás někdo odchytil, uřízl vám ruce a pustil zpět na svobodu? Vy máte alespoň nějakou šanci na přežití, v případě okamžitého poskytnutí první pomoci. Takový luxus žralok nemá.


Absurdní? Možná, ale je to zrcadlově přesně to, co každý den děláme statisícům žraloků.

Zdroj >>

Mimo ploutve nemá pro lidi žraločí maso závratnou hodnotu. Musí se totiž do pár hodin buďto spotřebovat, nebo konzervovat. Ale ploutev, to je jiná. Říká se, že v mořích plavou miliardy dolarů v podobě žraločích ploutví. V tom lepším případě krvelačné bestie, než fascinující tvorové.


Za porci takové žraločí polévky pak zaplatíte klidně 400 dolarů. I když je cena enormní a zaplať pánbůh, si polévku nemůže dovolit každý, nikdy se ani trochu nevyrovná skutečné ceně, za kterou je vykoupena, a kterou v penězích vyčíslit ani nelze.


| Nechutné, jak jsme se naučili vše přepočítávat na peníze.

Reputaci žraloků jako krvelačných bestií a jejich následný rapidní nárůst lovu bohužel částečně zapříčinil i autor knihy Čelisti Peter Benchley. Pozdějším zfilmováním pak hlavněSteven Spielberg. Sám autor knihy se paradoxně stal velkým ochráncem oceánů a moří. Po letech se k Čelistem vyjádřil takto: „Kdybych věděl, co vím teď, nikdy bych tu knihu nenapsal.“


Dále v nás tento nenávistný postoj každý rok upevňují média, abychom na to asi náhodou nezapomněli. Vždy, když žralok zapříčiní smrt člověka, neopomenou nás o tom s pořádně tragickým podtextem ihned informovat.

Nezřídka označují bílého žraloka jako lidožravého.


„Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.“ Jak výstižný citát…

Přitom žralok je ve svém přirozeném prostředí a teritoriu. Při vší soudnosti, můžeme si za to opět sami. Divili byste se snad, kdyby v divočině lev nebo jakýkoli jiný predátor zabil člověka, kdyby mu vlezl do jeho teritoria? Asi ne. Možná bychom ještě dodali něco jako „Co se diví? Nemá tam co dělat. Je to smutné, ale může si za to sám.“. Tak proč to u žraloků vnímáme jinak?


Žralok je ve skutečnosti celkem plachý tvor, a když už na vás zaútočí, dost možná si vás pouze spletl s lachtanem nebo tuleněm. Ti totiž tvoří jeho přirozenou potravu.


Možná vás to překvapí, ale nemalý díl podprahového sdělení nám poskytuje i hudební průmysl a filmaři. Pochmurné záběry té krvelačné a bezcitné bestie podkreslené hororovou hudbou, která ustavičně nemyslí na nic jiného než jak chladnokrevně zabít člověka. Nejedna skladba pak nese název jako shark attack, jaws a podobně.


Koho zajímá, že žralok je, co se týče počtu zabití, daleko za takovými zvířaty, jako jsou například krávy, koně, psy, vosy, včely a další… Pokud byste žili například v USA, je statisticky pravděpodobnější, že zemřete zásahem blesku než útokem žraloka.


| No a aby toho snad nebylo málo…


Posledním paradoxem pak už je jen to, že ploutev polévce nakonec nedodává ani žádnou chuť, ale pouze jakousi rosolovitou konzistenci. Opět to jen dokazuje, jak jsme nesoudní a snobští. Polévka má mít údajně blahodárné účinky na naše zdraví, což je ale pouhá spekulace. Naopak při časté konzumaci může vaše zdraví naopak ohrožovat.


Lov žraloků některé státy již pod hrozbou nemalých pokut zakázali, nicméně to má spíš negativní dopad, protože se tím akorát násobí nelegální lovy a prodeje. A tak se nelegální obchod s ploutvemi řadí, například vedle drog, mezi jeden z nejrozšířenějších. Pomůžou jedině mezinárodní a celoplošné zákazy a nekompromisní kontroly, bez jakýchkoliv výjimek.


Zdroj >>

Vyhladili jsme již přes 90 % celé žraločí populace a tak tvor, který tuto planetu oplývá přes 450 miliónů let, se momentálně „díky“ naší krátkozrakosti a nesoudnosti nachází na pokraji vyhynutí.


Bohužel nejde „pouze“ o žraloky. Problém, který tím způsobujeme, je daleko závažnější a není na první pohled viditelný. Žraloci totiž podobně jako jejich další kolegové predátoři, ať už ve vodě nebo na souši, udržují celý ekosystém v rovnováze.


Kdybychom žraloky nakonec opravdu vyhubili, mohlo by dojít k přemnožení ostatních ryb, které jsou pro ně přirozenou potravou. Avšak pouze za předpokladu, že bychom ostatní ryby taky nestačili vyhubit, což sen nám už u některých druhů „úspěšně“ podařilo a další jsou na hraně.


OSN uvedla, že jsme již stihli úplně zdevastovat, či vážně poškodit kolem 80 % veškeré populace ryb, téměř ve všech koutech oceánů a moří.


Potenciálním přemnožením určitých druhů ryb by následně mohlo dojít k vážnému úbytku planktonu, mořských rostlin a řas, kterými se živí a které naší planetě poskytují přes 70 % veškerého kyslíku. Obecně se to neví, ale oceány a moře jsou druhou plící planety.


Celý oceánský ekosystém je zcela nenahraditelným a jedním ze stěžejních článků rovnováhy země. Dnes už spíše nerovnováhy.

Rob Stewart, autor mezinárodně oceňovaného dokumentu Sharkwater, který zachycuje život a nelegální výlovy žraloků, se naléhavě vyjádřil slovy: „Teď už nezachraňujeme jenom žraloky, ale sami sebe.“


Opravdu tohle všechno dopustíme jen kvůli jedné zatracené polévce?

Až si tedy příště při objevování a poznávání jiných kultur budete objednávat jakoukoli místní specialitu a exotickou pochutinu připravovanou z některých z tvorů, zkuste si vzpomenout na tento článek a položit si otázku: „Opravdu mi tento chvilkový prožitek stojí za to všechno?“


Já myslím, že jsme se na těchto prehistorických a úchvatných tvorech vyřádili až až. Pojďme jim teď pro změnu prokázat alespoň nějakou službu.


Můžete například podepsat petice za záchranu žraloků a zastavení jejich lovu. Podpořit můžete i jakoukoliv finanční částkou. Když následně kažkou podepsanou petici nasdílíte, celou myšlenku tak násobíte. Odkazy najdete o pář řádků níže.


Pokud vám není lhostejné, co se děje, prosím vás o jakoukoli pomoc při šíření tohoto článku nebo informací v něm uvedených. Děkuju! 🙂


Pokud jste dočetli až sem, scrolovali celou infografiku a shlédli trailer Sharkwater, bylo za tu dobu zabito zhruba 2220 žraloků.


Petice a organizace zabývající se touto problematikou:


| Žralok je kámoš, ne polévka!

Baví tě tento obsah? Chceš podpořit mou tvorbu?

Zapoj se a staň se patronem >>. Díky ti!„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.” Mahátma Gándhí


Matka příroda se dívá.


Ploutev | Žralok

18 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše