| Nákupní šílenství budiž započato.

Aktualizace: 3. srp 2020

| Je to tady, páni a dámové! Každoroční vánoční masakr může začít!


Máme za sebou pátek s tajuplným názvem BLACK FRIDAY. No černý pátek to skutečně je. Černý je hlavně v důsledku nemalého náporu na životní prostředí. Jde spíše o SAD FRIDAY a je to v podstatě takové zahřívací kolečko před ještě větším nákupním šílenstvím.


Já jsem se raději namísto slev zapojil do největší celosvětové dárcovské akce #GivingTuesday za podpory Darujme.cz, Hnutí DUHA a Asociace společenské odpovědnosti. Společně jsme letos v rámci České republiky darovali přes 70.000.000 Kč.

Zapojit se můžeš tu >>


Ale zpět k tématu. Jistě už se samou nedočkavostí a natěšením třesete na ten shon. Nemluvě o našich šrajtoflích, ty se jisto jistě taky nemůžou dočkat, až jim vyprášíme kožich, abychom po novém roce zase poslušně šetřili na rok další. V následujícím roce opět nakupovali, pak šetřili, potom utráceli, následně zase šetřili no a tak pořád dokola, jako křeček v kleci. Kupovat, kupovat, kupovat, dokud nepadneme.


Ale ruku na srdce… Je to přece fér. Musíme ty vydělané chechtáky (penízky nebo chcete-li, jak říká moje neteř, šustíky) nějak rozfofrovat, přece nebudeme spořit nebo snad rozumně zhodnocovat investováním. Hloupost. Protože kdybychom nic nekupovali, zastavil by se ekonomický růst a co jako potom?


Ne, ne, ne. Pěkně pokračovat ve vyjetých kolejích a běda snad tomu, kdo si dovolí narušovat zaběhlé pořádky.


V obchodech se nelení, na Vánoce nás za pomoci marketingových masáží připravují už od října, abychom náhodou nezapomněli, že už se to šílenství zase blíží. Vánoce nás často vysávají fyzicky, duševně a ty pokreslené papírky se taky slušně zapotí.


| Vánoce tak trochu naruby.


Co takhle to letos a následující roky pojmout od podlahy jinak? Co takhle vánoční svátky slavit v naprostém klidu, míru a pohodě? Co takhle vrátit se k pravé podstatě Vánoc?

Dnešní svět se dostal do nepochopitelně zvrhlé doby. Jestliže se přes rok za něčím neustále honíme, tak co potom o Vánocích? Tady to teprve dostává pořádnou nálož. Namísto pohodičky si z toho náporu „trháme vlasy“.


 • Co komu koupit a za kolik?

 • Co když mě druhá strana obdaruje dražším dárkem? To bude trapas…

 • Co když na někoho zapomenu?

 • Co když někoho vynechám?

 • To přece nejde! Musíme s tím nějak naložit.


Zdroj >>


Taky vám tu něco nehraje?


Ne, nemusíme vůbec nic. Vlastně… Musíme pouze zemřít.


Osobně si chci užívat tu jedinečnou vánoční atmosféru a trávit čas s rodinou, přáteli a přítelkyní. Vše ostatní je sice příjemná, ale nepodstatná nadstavba.


| Začněme doslova od podlahy, a to konkrétně stromečkem.


Předpokládám, že vás nepřekvapí, že tou nejnesmyslnější a nejméně ekoteroristickou variantou je umělý stromeček z PVC materiálů, které mohou být zdravotně závadné.


Nejenže k nám pravděpodobně na kontejnerové lodi doputoval z východu vzdáleného několik tisíc mil, ale ještě je následně téměř nemožné jej šetrně zlikvidovat.


Živý stromeček je ideální, nicméně bacha na to, ne každý je, jak se říká, eco friendly. Každý rok se na Vánoce zbytečně spotřebuje více než 1.000.000 stromků. To je nemalé číslo potenciálních sazenic. Navíc i přírodní stromek není vždy tak úplně přírodní. Ve školkách na pěstování stromků využívaných k vánočnímu prodeji, se na stromky nezřídka používají chemikálie, pesticidy a jiné látky, podporující jejich rychlý růst. Pokud už stromek jako budoucí uschlotinu, vybírejte stromky s certifikací FSC, ta zaručuje šetrné lesní hospodaření.


Dejte stromkům šanci na povánoční život. Využít můžete například některé z půjčoven. Potažmo si kupte vlastní stromek v květináči a používejte jej několik let. Jako bonus pak máte strom, který si za nějaký ten pátek můžete vyšvihnout na zahradu nebo do přírody.


Nepotrpíte si na živé stromky? Nemáte dostatek prostoru a ten „plastohnus“ nechcete? Můžete to kreativně omočit. Inspirujte se zde >> a vytvořte si vlastní rádoby stromeček.

Párádně to například pojala Pavkovo dobrodružná prdelka z Klubíku Titěrných Prdelek.| Cetky, tretky, ozdoby


Nejšetrnější variantou je samozřejmě nadále používat ozdoby, které už máte co nejdéle to jen bude možné. Pokud ozdoby nemáte, tak to vypadá, že jste schopni bez nich přežít i nadále. Pakliže chcete nějakou tu ozdobu, vytvořte, potažmo si pořiďte ozdoby z přírodních, nebo jinak šetrných materiálů.


Nabízejí se i celkem tradiční jedlé ozdoby. Ty vám navíc ušetří čas na úklid. O dokonalé vyrabování se totiž bez sebemenšího zaváhání postará rodina, přátelé, pobíhající kinderka a jiná domácí havěť.


Podpořte českou tradici a pořiďte si ozdoby z ručně foukaného skla.


Myslím si, že je naprosto zbytečné zmiňovat PLASTOHNUS. Ale pro jistotu… Jasně, plastové ozdoby vypadají fajn a jsou, podobně jako skleničky z NDR, téměř nerozbitné, což je sice ohromná výhoda, ale jen do té doby, než se z nich stane odpad. Nerozbitnost a především nerozložitelnost zajistí, že budou naši přírodu „zdobit“ ještě stovky let.


 • Nevykašlete se na to i při výrobě, potažmo nákupu, jedlých ozdob a omezte plastové obaly na nezbytné minimum.


| Osvětlení


I pokud nějaké to osvětlení máte, bude i tak nejlepší jej oželit a nepoužívat. Pokud nejedete z obnovitelných zdrojů energie, tak musí být energie vyrabována z omezených zdrojů země. Dalším nemalým faktorem je světelný smog. Již tak planeta v noci září jak nadopovaná světluška. No a my jí ani na ty Vánoce nedáme pokoj. Naopak. Ještě jí na několik týdnů přiložíme pod zadečkem.


Pokud svítit chcete, je na pováženou, zda bude šetrné používat nadále ty svíčky, které již máte. Pokud vlastníte osvětlení s technologií LED, tak není o čem. Pokud ale používáte nějaké prehistorické pochodně (žárovky), nemusí platit stejná zásada. U prehistorických typů, může být spotřeba energií vyšší v řádu několika desítek procent.


Zúčtování.


Sice ušetříme planetu o jeden nový produkt, ale zbytečně spotřebováváme nesrovnatelně více energie. Kontra, koupíme nový produkt, ale z druhé strany šetříme chechtáky a planetu za spotřebu energie. Co je menší zátěž? Těžko soudit. Vyhoďme staré do elektroodpadu, kupme si nejlepšejšovatějšejšovatějšejší svíčku a je po dilematu.

V kostce ještě stěžejní výhody LED oproti žárovkám.


 1. Výrazně nižší spotřeba energie

 2. Extrémně dlouhá životnost (až 10 let stálého provozu)

 3. Větší odolnost vůči otřesům a nárazům

 4. Minimální poruchovost

 5. Nízká míra vyzařování tepla

 6. Bez emitace UV či IR záření

 7. Rozmanitost barev


| Jde se utrácet. Dárky na scénu prosím


Zdroj >>Upřímně, tato položka mě trápí asi nejvíce. Trápí mě především motiv, forma a náš přístup. Měli bychom každý nákup opravdu zvažovat a pokládat si otázku, jestli to, co se zrovna chystáme pořídit, je opravdu potřebné, užitečné, nebo zda to má opravdovou hodnotu. Nereagujme na každou (re)klam(u), která nám tvrdí, že potřebujeme to či ono a až to budeme mít, budeme šťastní. Vyzenujte se, jde opravdu o klam. Než budeme cokoliv kupovat, zamysleme se.


Smysluplnost ale samozřejmě najdeme i u hmotné hromady hmatatelných dárků a můžeme s nimi nadělat kupu radosti a být užiteční.


| Potřebné, užitečné, smysluplné i ty ekoteroristické


Hmotné dárky tedy mohou být taktéž přínosné a nemusí jít pouze o zhůvěřilost a nerozvážnost. Tu je doporučení, jak to lze pojmout v jiném stylu.


I „obyčejné“ a zažité dárky mohou mít punc originality a vybočovat z řady. Znáte to, napjatě otevíráte dárek a… FusekleNapětí by se v tu chvíli dalo krájet a nadšení stříká všude kolem. Pořiďte například happy socks v EKO designu a rázem nebudou happy jenom fusky, ale i nejeden obdarovaný ekoterorista a zasazený strom.

U oblečení globálně platí, kupujte SLOW FASHION namísto FAST FASHION. Více v článku tu >>


Veškeré enviro nezbytnosti pro Zero Waste nadšence sakumprásk vyřídíte na Econea.cz. Je to asi ten nejsluníčkovější e-shop široko daleko. Zelené jsou tam údajně i pytle. Pokud v nich cokoliv zakopete, můžete si být jisti, že se zcela rozloží (ten pytel samozřejmě). Pár tipů přímo z dílny tamních hrdinů zde >>. U této hrdinské bandy se mi libí jejich komplexní přístup. Veškeré objednávky balí co možná nejšetrněji a díky službě ThinkGreen od přepravní společnosti GLS minimalizujete uhlíkovou stopu.


Pokud to myslíte opravdu vážně, můžete vašim blízkým darovat třeba kus klacku. Jo, zprvu se to může pozdávat krapet neandrtálské a alternativní, za to jednoznačně nejšetrnější péče o dutinu ústní. Greta by na nás byla pyšná.


Máte doma dobrodružné zelenáče? Vsadím se, že každý uvítá cestovat nalehko jak jen to jde. I nalehko se dá vyrazit ve velkém stylu a na cestách díky tomu zároveň omezit dopad na životní prostředí. Ideálně mít jednu věc, která díky vícero využití zastoupí arzenál dalších.


Osobně jsem si zamiloval tento hybrid (3 v 1) a parádní minimalistické nádobíčko (na cestách mi zastupuje veškeré druhy hrnců, talířů, misek a často poslouží i jako sklenička, či hrnek na denní dávku kofeinu). Láhev a termoska v jednom je na cestách naprostý základ a nezbytnost. Jako bonus 10 zasazených stromů a to zcela ZDARMA! Už žádné jednorázové láhve, příbory a nádobí z plastohnusu.


 • Vendelín >> „Jendo, nemoh’ bysem místo toho sníst tu, tuhletu žížalu?“

 • Jenda >> „Nemoh’, sníst žížalu není důkaz odvahy, to je akorát důkaz, že jsi čuně!“


Don’t be čuňata a žížaly nejezte. Nebuďte všichni „poseroutkové“ a dokažte odvahu věnováním bandy žížal v zabydlené krabici.


Darujte dnes tak cenné vědomosti, knihou ještě nikdo nic nezkazil. Zde jednoznačně kopu za nakladatelství Peoplecomm s vizí vydávat nejekologičtější tištěné knihy v Evropě. Pracují na snižování a kompenzaci jejich uhlíkové stopy.


Dovolím si doporučit konkrétně dva MUST READ kousky. Zodpovědná firma o příběhu outdoorové společnosti Pataginia a dílo Peníze nebo život od autora Tomáše Hajzlera (zakladatele Peoplecomm, se kterým bohužel sdílím obavu o budoucnost tohoto světa). Obě knihy jsou dostupné jako e-book, čímž ušetříme i nějaký ten strom. Tomáš ještě navíc stojí za parádním projektem Slušná firma.


Cihla sem, mince tam. Darujte investiční fyzické kovy, které se opět vrací do kurzu. Po staletí tradovaný trvalý uchovatel hodnoty. Jde o dárek, u kterého po rozbalení ihned neklesá jeho hodnota, naopak v horizontu několika let pravděpodobně poroste. Domnívám se, že nějakou tu unci vám jen tak někdo neomlátí o hlavu a pokud ano, radujte se, mince je vaše.


Snažme se globálně upřednostňovat šetrnější varianty produktů a služeb. I na to soudruzi z NDR mysleli a vytvořili dobromappku.


| Dobro-dárky na dobrou věc.


Má oblíbená parketa. V možnostech se meze nekladou.

 1. Zkuste dobrovolnictví

 2. Přispějte na neziskovku

 3. Darujte věci do dětských domovů

 4. Naložte do krmelců nějakou tu baštu lesní havěti

 5. Uspořádejte dobročinnou sbírku

 6. Podepište petice za lepší svět

 7. Omezte konzumaci živočišných produktů

 8. Omezte používání auta

 9. Pomáhejte babičkám s plátěnou taškou plnou nákupu do schodů.


Zkrátka zapojme to, co máme mezi ušima a konejme dobro.


Pro inspiraci pár mých oblíbených projektů a organizací, skrze které můžete přiložit ruku k dílu.


 1. Člověk v tísni

 2. Unicef – dárky pro život

 3. Greenpeace

 4. Obraz – ne, nejedná se o malbu

 5. Hnutí duha

 6. Dobrovolník

 7. Care 2 Petition

 8. Již zmiňované přepychové dárcovské platformy Darujme.cz a Giving-Tuesday.cz


Není ti lhostejné, kam směřujeme? Chceš s tím začít něco dělat? Tisíce lidí už začalo. Můžeš i ty. Zapoj se do globálního projektu na výsadbu stromů


Zasaď strom a pošli to dál.

Naším společním cílem je zasadit 1️.000.000.000 stromů.

Pokud chceš vědět více, dej mi vědět.

Dává ti to smysl a chceš se rovnou přidat?Pecka, zapoj se tu >>


| Udělej si sámTady se meze nekladou pouze v možnostech, ale i v představivosti. Vyrobte od srdce to, co víte, že druhému udělá upřímnou radost a vykouzlí úsměv

na rtech (pokud mu navíc darujete i zmiňovaný klacík, bezpochyby bude příští rok jeho úsměv ještě bělejší). Máte prázdnou tykev? Nepropadejte panice, fantazii vám zajistí „strejda“ google. Variací DIY („udělej si sám“) najde tolik, že nebudete vědět, co komu vyrobit.


| Váš čas a zážitky


 1. Společná dovolená

 2. Výlety

 3. Kurzy

 4. Workshopy

 5. Koncerty

 6. Adrenalinové zážitky


Udělejte si čas a prožijte společné chvíle pohromadě…


Pro inspiraci… S přítelkyní, již druhým rokem Vánoce pojímáme tak, že si hmotné dárky jednoduše nedáváme. Namísto toho podnikneme nějakou chujovinu. Letos jsem na počest narozenin a loňských Vánoc společně procestovali oba ostrovy Nového Zélandu skrz na skrz. Letos tomu nebude jinak (tím samozřejmě myslím to, že podnikneme nějaký výlet, ne že poletíme na Zéland).


Vzájemně si tak dáváme to nejcennější, co jako jediné v životě každý z nás skutečně vlastníme. Je to čas. Nikdo nevíme, kolik nám ho ještě zbývá. Máme jen přítomný okamžik, nic jiného ještě nikdo nikdy neměl, nemá a nikdy mít nebude. Naprostá spravedlnost. Zde jsme si všichni rovni. Pokud někomu darujeme svůj čas, dáváme mu tak kousek svého života, který už nikdo z nás nikdy nevrátí zpátky.

A to je za mě to nejvíc.


Zdroj >>


Někdo by snad mohl oprávněně namítnou, že doporučení na cestování není zrovna dvakrát šetrné řešení a já musím souhlasit, je spíše dvakrát destruktivní. Nebylo to ale tak, že bychom si řekli, že si jen tak zaletíme na druhý konec světa, kde už lidi přepadávají přes okraj. Podařilo se mi získat víza a na Zélandu jsem půl roku žil. No a přítelkyně za mnou na měsíc přiletěla.


CO2 produkované dopravou mě trápí a snažím se jej eliminovat. Na Zéland bych se ale bez uhlíkové stopy dostával jen těžko. Nemít roční víza, svědomí by mi v důsledku zátěže na životní prostředí nejspíš nedovolilo tam letět. I tak mě to ale samozřejmě tíží a děkuji za pochopení.


Nemusíme ale nutně cestovat doslova na druhý konec světa, abychom prožili krásné chvíle mimo domov. Na naší rodné hroudě máme tolik krás… Já jsem si na cestách mimo Českou republiku paradoxně uvědomil, jak je naše země krásná, a jak se tady máme skvěle. Ač mě tu nemálo irituje spousta věcí, žijeme si tu opravdu královsky.


| Šetrné balení


Jasně, bez toho tajůplného WOW efektu při rozbalování, by to nemělo takový koule. Nicméně těch zbytečných tun odpadu jen kvůli jednomu večeru v roce… Hnus.

Balit můžete například japonskou technikou Furoshiki. Jako balící papír používejte recyklovaného „hnědo-šedáka“ a namísto plastových stuh používejte lýkové nebo lněné provázky. Pro dekorace využívejte takové prvky, které můžete používat opakovaně a neskončí ihned v koši. Dárky potom mají minimalistický RETRO styl. Zvolit můžete takové balení, které se nevyhodí a poslouží pro další účely (Něco na způsob Weetr).

Upřímně ale… „Já teda papír do ruky nevemu‘, ale odborník jsem na slovo vzatej'“, a tak vás raději odkážu dál. Potažmo stačí opět poprosit „strejdu“ googla, ten ví beztak nejlépe, jak na to. Všelijaké vychytávky šetrného balení dárků tu >>.


Doporučuji Eko-Vánoce prošmejdit do morku webu. Najdete tam hromadu dalších postřehů, jak strávit vánoční svátky po ekoteroristicku.


| Stolování a štědrovečerní bašta


Stručně a jasně. Na Vánoce si nakupte jen tolik, kolik opravdu spotřebujete a snažte se přitom vyhýbat plastohnusu jako čert kříže. Upřednostněte bezobalové prodejny, a pakliže máte tu možnost, nakupujte čerstvé suroviny od lokálních farmářů a podnikatelů. Tam alespoň víte, na rozdíl od gigantických korporátních řetězců, koho svými šustíky podporujete.


Co takhle jednou pro vždy zavrhnout každoroční veřejné popravy v ulicích? Svátky klidu, míru a lásky. No, to říkejte kaprovi. Nebyly by ty svátky hezčí bez toho nesmyslného krveprolévání?


Zkuste letos prožít #VanoceBezNasili


| Bonus v podání tichého Silvestru


Dopřejme našim čtyřnohým kamarádům a jiné domácí havěti jakousi reklamu na ticho. #TichySilvestr #BezRachejtli


Zapoj se a pozvi i své přátele tu >>.

Tisíceré díky za support, konstruktivní kritiku i hate v roce 2019 a teším se na společnou ekoteroristickou cestu v roce 2020. Upřímně si toho vážím. Bez vás by to nešlo.

Jo a… Přeju vám radostné strávení Vánočních svátků a spokojené prožití roku 2020.


Zdroj >>Baví tě tento obsah? Chceš podpořit mou tvorbu?

Zapoj se a staň se patronem >>. Díky ti!„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.” Mahátma Gándhí


Matka příroda se dívá.


Nákupní šílenstvíKlid, mír a pohoda

21 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
shelby-miller-hL0xl0qmxYM-unsplash.jpg

Jdeme cestou etické

a udržitelné společnosti.

Pojďte s námi.

Kontaktujte nás

Pelhřimov, Česká republika

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
© 2020 Respo Life
Vytvořeno ve spolupráci s