| COVID-19: Co se to k sakru děje a jak se z toho nepos*at?!

Aktualizace: 3. srp 2020

V posledním měsíci nezůstal kámen na kameni. Ekonomická krize nemilosrdně otevírá dveře. Akciový trh zažívá největší propady od poslední krize v roce 2008/2009. Zavřely se fabriky, firmy, velkoobchody, maloobchody, restaurace. Nemocnice a jejich personál neráží na strop svých možností. Umírají tisíce lidí. Společností prosakuje deprese a strach. Svět se mění doslova ze dne na den a nikdo neví, co přinese zítřek. Nikdy v historii jsme nic podobného nezažili.


| Jenže…Každá mince má dvě strany. A tak můžeme pozorovat nečekaně ohromnou vlnu solidarity a laskavosti. Lidstvo se semklo, jako snad nikdy předtím. Matka příroda si alespoň na chvilku oddychuje a možná lze říci, že po mnoha desetiletích i regeneruje. Kdyby mohla mluvit, pravděpodobně by nám nesmírně děkovala a prosila nás, abychom v tom pokračovali.


 • Svět je stále ještě v pořádku. Ať už se nám to totiž líbí nebo ne, krize vždycky byly, jsou a budou. Je to naprosto neoddělitelnou součástí života, stejně jako smrt.


V kontextu rovnováhy mezi lidstvem a matkou přírodou se na to lze bez nadsázky podívat i tak, že my jsme virus a COVID-19 je naopak vakcína. Misky vah byly dlouhou dobu v naprosté nerovnováze, řešili jsme jen HDP, neustálý ekonomický růst a zvyšující se blahobyt. Každý den rychleji a víc. Konzum jak se sluší a patří.


 • Jak by řekla Škopková: „Nevěděli jsme samou roztaženností, co bychom do tý huby dali.“


Teď se misky alespoň na chvíli vyrovnávají. Matka příroda k nám neustále promlouvala, jen my, “vládci celého světa a páni tvorstva”, jsme jí nenaslouchali a často vlastně ani nechtěli. Bylo nevyhnutelné, aby přišlo něco, co nám připomene, že člověk není ten, kdo tady velí a má poslední slovo.


S odkazem na klimatické změny je také zajímavé sledovat to, jak moc rychle jsme jako společnost schopni a ochotni jednat, když nám jde, jak se říká o p*del. Vlády nám neustále tvrdí, jak něco nejde a že to a tamto je nemyslitelné, že by se zastavil svět nebo co. Jak ale přišel COVID-19, najednou je všechno možné a klidně jsme byli schopni, v podstatě ze dne na den, svět a celou ekonomiku téměř zastavit. Je to totiž přímé ohrožení tady a teď.


Jakmile ale přijde řeč na klimatické změny, tak se nic moc neděje, nejde totiž o něco, co by nás ohrožovalo dnes. Myslíme si, že máme hromadu času. No a tak si pod sebou tu větev vesele řežeme dál. Není to aktuální problém, takže to vlastně problém není.


 • Nebyla otázka, jestli se něco stane, ale kdy se to stane, jakou formou a jakou silou nás to zasáhne. Už dva roky byla cítit nejistota a pachuť příchodu nějaké krize.


Díváme se na to sobecky jen z pohledu lidstva. Ano, lidé trpí, strádají, mají finanční potíže a umírají. Ekonomika dostává pořádně za uši a kdoví, jak hluboko klesneme. Jenže, kromě lidské populace a společnosti jako takové, to snad všemu ostatnímu jedině prospívá. Doteď to bylo naopak a bylo na čase probudit se z tohoto iluzorního snu. Je to sice hořká pilulka, jenže když to nejde po dobrém…


 • Jak zpívá Majk Spirit: „Když nepomáhaly roztávající ledovce ani obrovské požáry, když nepomohly rekordně silné hurikány zemětřesení a záplavy, muselo přijít něco jiné, abychom začali poslouchat, abychom pochopili, že na tom nejsme dobře, že nejsme v pohodě.“


Dokonce i papež František mě mile překvapil, když ve svém vyjádření prohodil toto moudro:


 • „Hnali jsme se vpřed plnou rychlostí a měli dojem, že jsme schopni všeho. Neslyšeli jsme chudé ani nářek planet a mysleli si, že v tomto nemocném světě budeme těmi zdravými právě my.”


Vše je tak, jen úhel pohledu, záleží, skrze jaké brýle se na danou situaci díváme. Události se prostě a jednoduše jen dějí, negativní či pozitivní polaritu do nich vkládáme až my lidé. Na jakoukoliv událost, zcela bez výjimky, lze pohlížet buďto jako na katastrofu nebo jako na příležitost.


Pro příklad: letecké společnosti dnes rozhodně nejsou z těch, co by skákaly dva metry vysoko. Jejich akcie se během několika dnů propadly o desítky procent, situaci budou dost možná muset zachraňovat státy a u některých se to zřejmě nepodaří. Na druhé straně streamovací služby a další on-line platformy, jako jsou Netflix nebo třeba ZOOM, můžou ze situace hodně těžit. Akcie zmiňovaného ZOOMu za poslední měsíc narostly přes 40%.


Z pravidla to, co je pro jednoho katastrofa, je pro druhého příležitost. Je to jako když nám v rodině umře někdo blízký, pro nás je to ohromná ztráta, ale pro majitele pohřební služby je to štěstí, protože díky tomu uživí svou rodinu. Takhle bychom mohli pokračovat do “Hallelujah”.


Takže, buďto se můžete k nynější situaci kolem COVID-19 postavit jako oběť a jen nečinně čekat, co se stane, nebo této události využít a přistoupit k tomu jako tvůrce. Uchopit svůj život do vlastních rukou a postavit se na vlastní nohy. Vyhraje ten, kdo bude pozorný a připravený se přizpůsobit.


| Osobně se na tuto událost snažím nahlížet pozitivně a využít příležitostí, které nám tato doba přináší.


Jsem upřímně rád, že to přišlo. Je to zcela nezbytné pro vývoj nastupující generace. Žili jsme v ohromném přepychu a blahobytu. Většina lidí z mojí a mladší generace nikdy neokusila, co jsou to opravdu těžké časy. Nikdy jsme nezažili války, hladomor nebo jiné události, které zatřásly světem a lidskou společností.


Z této zvrhlé a konzumní společnosti se rychle vytrácely morální hodnoty, přestávali jsme si vážit věcí, našich přátel, rodiny a jeden druhého. Zapomněli jsme, že nic z toho co máme, není samozřejmost, ale dar. Byli jsme absolutně odloučeni. Svoboda pro nás byla naprostá samozřejmost.


 • Teď je ten čas, ta správná příležitost k transformaci a návratu do našich srdcí. Můžeme přehodnotit naše morální hodnoty, náš směr, a pokud uznáme za vhodné, můžeme tuto trajektorii změnit.


Nacházíme se na rozcestí a je teď na každém z nás, kam se budeme dále ubírat. Jestli si z toho něco vezmeme a poučíme se z vlastních chyb. Můžeme opět nasadit klapky na oči a pokračovat bezmyšlenkovitě jako doposud, nebo otevřít oči, zamyslet se a vybrat si cestu změny. Můžeme se navrátit k důležitým hodnotám a smysluplným činům, které mají přesah.


Začít se vědomě chovat zodpovědně, zabývat se cestami, jak žít udržitelně a eliminovat tak dopady na životní prostředí a klimatické změny už není jen jedna z možností, je to nutnost a skoro až se mi chce napsat, že je to naše povinnost. Pakliže se neprobudíme, podobné události se jisto jistě budou opakovat a stupňovat. Je do očí bijící, že takhle už to dál nejde.


| No a jak se z toho teda nepos*rat, nebo ještě lépe, jak z této události vyjít jako vítěz?!


 1. Dejte si informační detox. Vypněte televizi a přestaňte hltat všechny ty negativní zprávy. Pokuste se z hlavy vymítit všechny ty černé scénáře o tom, co bude a jak je všechno v háji. Hned po prvním dni zjistíte, že se cítíte mnohem lépe.

 2. Zároveň ale doporučuji zůstat v obraze. Zní to jako paradox co? Osobně to dělám tak, že denně věnuju maximálně 30 minut tomu, abych zjistil, co je nového. Tím ale samozřejmě nemíním to, sledovat kolik přibylo nakažených a mrtvých, ale jestli se například nezměnila vládní nařízení a podobně. Zkrátka vyfiltrovat jen to důležité.

 3. Dopřejte svému tělu ledovou sprchu nebo koupel. Nakopne vám to imunitu jako málo co. Jo, znám to moc dobře, ze začátku to není nic příjemného, no vlastně, ruku na srdce, je to šíleně drastické, ale zhruba po týdnu si na to zvyknete a jistí šílenci se možná začnou i těšit. Doporučuji ale začít pozvolna, opatrně a s pořádnou dávkou respektu. Postupně přidávat na délce koupele a naopak ubírat na teplotě vody. Neskákejte do toho po hlavě, není to sranda a můžete si vážně ublížit. Doporučuji prvně o ledové koupeli něco nastudovat, třeba na Codeoflife, kde mimo jiné najdete spoustu dalších hecků pro vaše tělo a mysl.

 4. Pokud máte tu možnost, jděte se vyvětrat do přírody. Ať už jde o procházku, běh, kolo nebo třeba workout. Vyčistěte mysl a utřiďte myšlenky. Je neuvěřitelné, jakou má příroda moc dostat nás do pohody. Navíc, teď víc, než kdykoliv předtím, oceníte ten dar, že můžete a jsem si jist, že pocítíte upřímnou vděčnost.

 5. Pravidelně cvičte a sportujte. Rozhýbejte tělo a okysličte krevní oběh. Ideálně, pokud máte tu možnost, spojte to právě s pobytem v přírodě a máte hnedle dvě mouchy jednou ranou. Ostatně blíží se sezóna plavek, tak ať máte v létě sousedům z balkónu co ukazovat.

 6. Zkuste doopravdy zpomalit a nic nedělat. Ale když píšu nic, myslím tím opravdu nic. Jakože vážně nic. Vypněte veškeré okolní stimuly, které by vás mohly rušit, a jak píše, Veronika Jelínková, ve své knize Hoř pomalu: „Jen si sedněte a čumte.” Nechte myšlenky volně plynout a nevěnujte jim pozornost. Osobně mi pomáhá plně se soustředit na vlastní dech. Nádech a výdech, nádech a výdech. Potažmo zkuste věnovat pozornost jen určité části těla. Například ruce, zaměřte se na ní a vnímejte jak geniální zázrak taková ruka je. Kůže, svaly, tkáně, žíly, tepny, šlachy, klouby, kosti… Vše perfektně funguje bez vašeho vědomí. Takhle můžete střídat vaši pozornost z ruky na prsty, z prstů na nohu…

 7. Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli. Oprašte a zkvalitněte vztahy s vašimi blízkými. Dnes máme ohromnou výhodu on-line světa. Možná jsme všichni zavření doma a nesmíme vycestovat za hranice, ale díky online možnostem žádné hranice nemáme. Přítelkyně takhle přes skype “chodí” s holkama na víno.

 8. Zkuste dělat všechno, co děláte opravdu vědomě, věnujte každé činnosti plnou pozornost, netěkejte v mysli a nepřemýšlejte nad tím, co budete dělat, až dokončíte to, co děláte. Ponořte se do činnosti a zažijte opravdové flow. Opět doporučuji vypnout a omezit veškeré okolní stimuly na nezbytné minimum. Vypněte na chvíli všechny ty interfernety a facebooky, když nemůžeme cestovat, tak alespoň doma hoďte mobil do režimu letadlo a ponořte se do dané činnosti s takovou vervou, jako když jste byli malí špunti.

 9. Najednou máme všichni hromadu času a je skvělé si vyzkoušet, jak mu nebýt otrokem. Co tím myslím? V obchodě jděte schválně do delší fronty, to navíc v těchto časech v několika metrových rozestupech, dostává úplně jiný rozměr. Máte zelenou na semaforu? Počkejte na červenou a jděte/jeďte až na další zelenou, samozřejmě pokud tím neomezíte ostatní. Nechte si záměrně ujet vlak, metro, autobus, tramvaj a jeďte dalším spojem. Je celkem komická sranda pozorovat, jakou z toho má člověk čurinu, když nad tím vyzraje.

 10. Až bude čas, až budu mít klid, až budu mít prostor… Konečně můžete! Začněte dělat to, co jste vždycky odkládali na někdy a až jednou budete mít čas. Dlouho sníte o tom, že začnete podnikat on-line? Teď je ta správná chvíle, celý svět se přesunul k monitorům a displejům. Teď je čas začít. Dosaďte si namísto fráze “podnikání on-line” dle libosti co chcete… Chcete se naučit hrát na kytaru? Chcete se naučit cizí jazyk? Chcete začít pravidelně cvičit? Tak do toho!

 11. Zkuste otevřít knížku, nebo si čas od času pusťte nějaký ten filmový snímek. Ideálně něco veselého nebo naučného. Na depky tu máme zdrojů až přespříliš.

 12. Vypráskejte šuplíky, oprašte staré dobré společenské deskovky, nalijte si sklenku vína, ti menší a mladší 18 let limču, no a zahrajte si. Ohromně tím pozvednete náladu a morálku celé rodiny. Na chvilku tak zapomenete na situaci tam venku.

 13. Závěrem doporučuji shlédnout video od Petra Ludwiga, vyzenovaná moudra od Jardy Duška a tento krátký snímek o naléhavém vzkazu pro lidstvo přímo od COVID-19.

 14. Jo a… Taky doporučuji shlédnout rozhovor konspiračního teoretika Davida Ickeho na COVID-19. Nemůžu říct, že s ním ve všem souhlasím, ale něco na tom bude. Z některým AHA momentů až mrazí. Domnívám se, že je dobré mít pohled i z druhé strany a nehltat jen to co nám servíruje vláda a média. Dá vám to perspektivu kritického myšlení a názor ať si udělá každý sám.


I. část rozhovoru tu >>

II. část rozhovoru tu >>| Teď už mi zbývá “jen” jediné.


 • Poděkovat touto formou všem těm, kteří stojí v první linii a snaží se situaci zvládat, co jim síly stačí. Ohromný respekt a poklona i vám všem jedincům, skupinám, rodinám, firmám a společnostem, kteří jakýmkoliv způsobem pomáháte tam, kde je to nejvíce potřeba.


Příště? Příště se konečně vrhneme na investice a na možnosti, jak si v době krize a “domácího vězení” můžete zajistit vedlejší příjem a postarat se tak nejen o sebe, ale i o svou rodinu.


Držte se, smějte se a neztrácejte víru! Zase bude fajn.

#SpolecneToZvladneme


Baví tě tento obsah? Chceš podpořit mou tvorbu?

Zapoj se a staň se patronem >>. Díky ti!„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.” Mahátma Gándhí


Matka příroda se dívá.


Amen | Planeta

44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
shelby-miller-hL0xl0qmxYM-unsplash.jpg

Jdeme cestou etické

a udržitelné společnosti.

Pojďte s námi.

Kontaktujte nás

Pelhřimov, Česká republika

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
© 2020 Respo Life
Vytvořeno ve spolupráci s